Start-Up’lar Yurt Dışına Açılıyor

22.12.2022

Bakan Varank açıkladı: Yurt Dışı Hızlandırıcı Desteği başladı. Girişim başına 50 bin dolara kadar destek vereceğiz

KOSGEB, yenilikçi işletmelerin yani start-up’ların özellikle uluslararası girişimcilik ekosistemlerine açılmalarını sağlamak amacıyla Yurt Dışı Hızlandırıcı Destek Programı’nı başlattı. Program ile işletmeler eğitim ve mentorluk, yatırımcılarla görüşme, uluslararası pazarlara ulaşılmasını kolaylaştıracak ağlara erişim konularında desteklenecek. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, KOSGEB’in yeni çağrısını Ulusal Teknoloji Girişimciliği Stratejisi ve Turcorn 100 Programı Tanıtım Töreni sonrasında duyurdu. Bakan Varank, özetle şunları söyledi: 

Hızlandırma Programı 

Kamuoyuna yeni bir destek programından bahsetmek istiyorum. Yeni girişimlerin, start-up’ların, filiz girişimlerin büyümesi gerekiyor. Yeni pazarlara açılması gerekiyor. Bunun farklı mekanizmaları var. Bunlardan bir tanesi de hızlandırma programları gerçekleştirmek.

TEKNOPARKLAR da Faydalanabilecek:

Hızlandırma programlarıyla potansiyel taşıyan filiz şirketlerimizi, start-up’larımızı yurt dışına götüreceğiz. Oradaki networklere dahil edeceğiz. Orada mentörlük desteği almalarını, danışmanlık desteği almalarını, ürünlerini pazarlamalarını ya da ticarileşmiş fikirlerini daha hızlı yatırıma dönüştürmelerini destekleyeceğiz. Bu hızlandırma programından start-up’larımızın yanı sıra Türkiye'de yatırım fonları, teknoparklar da faydalanabilecek.

50 Bin Dolara Kadar

Biz burada girişim başına 50 bin dolara kadar destek vereceğiz. Bu programa seçilen start-up’lar, filiz girişimler bir network olarak grup olarak ya da tek başına yurt dışındaki hızlandırma programlarına gidecekler. Biz onların oradaki masraflarını 50 bin dolara kadar karşılamış olacağız.

Başvurular Açıldı

Buradan çağrıyı yapmış olayım. Hızlandırma programına başvurular bugün itibarıyla açıldı. KOSGEB'den hızlandırma programına başvurmak isteyen özellikle teknoloji tabanlı start-up’larımız bugün başvurabilir. Yurt dışındaki hızlandırma programlarına dahil olup bizden 50 bin dolarlık destek alabilirler. Bunun neticesinde, firmalarımız hızlı bir şekilde büyüyecek, gelişecek, yeni pazarlara açılacaklar. Satışlarını artıracak, ihracat yapabilecek ve yatırım alacaklar.

Bugün Başladı

Ben buradan girişimcilik ekosistemine çağrıyı yenileyim. Teknoloji tabanlı girişimcilerimiz yurt dışı hızlandırma programına başvurularını bugün itibarıyla KOSGEB’den yapabilirler, bizden 50 bin dolara kadar destek alabilirler. Hayırlı, uğurlu olsun.

Yükleniyor...